Рейтинг найдорожчих вкрадених шедеврів мистецтва

Рафаель
Нещодавно журнал “Forbes” оприлюднив рейтинг найдорожчих вкрадених шедеврів мистецтва, перша п’ятірка якого складається виключно з картин великих живописців.

Першою у списку стоїть “Портрет молодої людини” Рафаеля, вартістю 100 млн.$,  що на центральній світлині.

Нацисти вчинили безліч злочинів проти мистецтва: незрозумілий їм авангард нацисти визнавали “дегенеративним”, а зразки класичного живопису привласнювали. Так сталося і з полотном Рафаеля, яке належало знатному польському роду Чарторийських. “Портрет молодої людини” був конфіскований в 1939 році. Перед самим завершенням Другої світової війни картина потрапила в руки генерал-губернатора Польщі Ганса Франка.

Під час Нюрнберзького процесу Ганс перерахував місця, де німці ховали вкрадений живопис, але картини Рафаеля там не знайшли. У 2012 році з’явилася нова інформація, що картина знаходиться в одному з банківських сховищ у Європі чи США, але підтверджена вона так і не була.

Вінсент Ван ГогВінсент Ван Гог – “Маки”, 50 млн. $

Картину голландського постмодерніста вкрали в 2010 році з каїрського Музею Мухамеда Махмуда Халіля, який мав закриватися на ремонт. Мабуть, тому там практично не працювала ні підведена до експонатів сигналізація, ні апаратура стеження. У надії знайти картину по гарячих слідах, поліція заблокувала аеропорти, вокзали, причали, але усі зусилля виявилися марними. Через пару років британські експерти сенсаційно заявили, що справжні “Маки” викрали з музею в 1977 році і злодії вкрали підробку.

Оригінал же  знаходився у розпорядженні деякого єгипетського чиновника, який вигідно продав його за кордон. Однозначно розібратися у долі великого шедевру не можуть до сьогодняшнього дня.

Пабло Пікассо

Пабло Пікассо – “Голуб з зеленим горошком”, 28 млн. $

У травні 2010 року у Франції сталося пограбування століття – в усякому разі, таким його вважають любителі живопису. Викрадач, який, швидше за все, діяв самостійно, проник в Паризький музей сучасного мистецтва. Абсолютно не поспішаючи, він забрав з рам картини Пабло Пікассо, Анрі Матіса, Жоржа Браку, Амедео Модильяні і Фернана Леже. Записи з камер показали, що злочинець поводився спокійно, немов був упевнений, що його не упіймають. Він помилявся: через півтора роки після крадіжки детективи вичислили замовника і злодія.

Замовник заявив, що, запанікував, і перед арештом знищив усі полотна, включаючи найцінніше – “Голуб із зеленим горошком”. Поліція його словам не повірила і продовжує шукати вкрадене по сей день.

Караваджо

Мікеладжело Мерізі де Караваджо “Різдво зі Святими Франціском і Лаврентієм”, 20 млн. $

Традиція зберігати великі полотна в храмах і соборах зіграла з італійцями злий жарт: в 1969 році з каплиці у місті Палермо зникла одна з робіт Караваджо. Підозри у крадіжці  зразу впали на сицилійську мафію, але спецслужби ніяк не могли відшукати ні викрадачів ні замовників..

Правда про сумну долю “Різдва” відкрилася в 2009 році, коли кілер Гаспаре Спатуцца на суді заявмв, що картина довгий час знаходилася на фермі сім’ї Пуллара, і так як за нею ніхто не наглядав, її погризли щури і свині, а залишки полотна спалили. Громадськість, втім, досі сподівається знайти спростування свідченням Спатуцці.

Поль Сезан

Поль Сезан “Вид на Овер-сюр-Уаз”, 5 млн. $

Розкішний новорічний подарунок зробив собі в 1999 році організатор крадіжки картини “Вид на Овер-сюр-Уаз” з Ешмоловського музею мистецтва і археології в Оксфорді. Поки всі готувалися готувалися до настання міленіуму, злодій проник до зали, і забрав одне з найцінніших полотен імпресіонізму. Природньо, ні про яку пильність охоронців в ніч нового тисячоліття і мови бути не могло, за що вони згодом поплатилися робочими місцями.

Цікаво, до речі, що сам Сезан не був до кінця задоволений своєю роботою: він не залишив на полотні підпису, тобто вважав його незавершеним. На експертну оцінку вартості”Виду на Овер-сюр-Уаз” це не занадто вплинуло.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>