Язичницький символізм писанки

Писанки
Скоро Великдень, і як невід’ємний атрибут свята, на кожному столі будуть писанки і крашанки. Але, чи відомо вам, що традиція розписувати писанки прийшла до нас ще до зародження християнства, від наших пращурів-слов’ян?

Писанка – це оберіг. Оберіг для людини, для сім’ї, для будинку.

Малюнки писанок не випадкові і не довільні. Кожен має своє призначення,  сенс, передається з покоління у покоління і в основі своєю не міняється.

У кожній писанці існує потрійна символіка: символіка яйця, символіка орнаменту, символіка кольору.

За старих часів писанка супроводжувала людину усе життя. Жінка, чекаючи дитини, розписувала писанки з кольорами або птахами – це символи душі, яка повинна прийти в цей світ. Писанку клали в колиску немовляті, її дарували на весілля з побажаннями молодим, нею поминали предків. Писанка займала важливе місце в обрядах коловороту.

Саме написання писанки відбувається, як обряд. Жінка розписує писанки в самоті, перед цим узявши воду в семи джерелах, або на злитті трьох струмків. Пише в зосередженні, в стані обряду, з побажанням добра, удачі, здоров’я тим, кому ці писанки призначені.

Найбільше писанок писалося навесні, з часу весенного сонцестояння. В цей час більше писалося червоних писанок, кольору сонця. Вважалося, що таким чином люди допомагають весняному сонцю набирати силу на літо. Весняні писанки – це образи відродження природи, влаштування нового світу – розорані і засіяні поля, рослини, насіння і плоди – символи майбутнього урожаю. Таку писанку зберігали цілий рік до наступної весни.

Писанку клали в першу ріллю. При сівбі писанки клалися в зерно і кидали в поле з побажаннями хорошого урожаю.

Зараз під час Великодня на святковому столі можна побачити, в основному, крашанки – яйця, пофарбовані в один колір, але писанка і її символіка також живе і розвивається. Спробуйте і ви створити свою власну писанку, і, я впевнений, – вам сподобається!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>