Естетика і філософія Буто


Естетика танцю буто виходить з характерної японської тілесності, а саме –  кривих і коротких ніг; її специфічність не можливо описати простими і зрозумілими словами . У буто практично відсутні стрибки, підскоки, обертання.

Інколи у буто взагалі відсутні рухи, танцюр може просто стояти чи сидіти без видимого наміру змінити положення тіла. Філософія буто тісно пов’язана з буддизмом, і справжній зміст танцю прихований від “необізнаних”. Існує думка, що сильний вплив на буто справили атомні вибухи в Хіросімі і Нагасакі, але насправді це не так. Головний елемент в буто – це тіло, як такове.

Рухи, що розсипаються у просторі, викревлена, спотворена пластика – основа техніки буто.  Внутрішня зосередженість і  спокійна споглядальність у буто – походять з японського театру. Танцюрист буто прагне  злитися з природою, апелюючи до почуттів глядача.

Тіло імпровізатора буто можна уподобити посудині, яку  спустошують від усього особистого і наповнюють чужорідним –  духом дерева, сухого листя  і т.д.. Тіло забувається і відходить на другий план.

Таким чином, танець буто – це не просте мистецтво руху, а маніфест відчуттю суті свого тіла. Тому ритм у буто визначається, відштовхуючись від образів, представлених через  підхід одного з засновників танцю –  Хідзікати, до нотації танцю, що назвали “буто-фу”.

Приклади “буто-фу” : “Стань плаваючою в твоїй утробі камбалою”, “Уяви, що твоя голова збільшилася вдесятеро” та ін. Буто-фу нагадує дзен-буддистські мондо, і слугують для актора поштовхом до імпровізації..

Існуючі прийоми класичного балету, спортивної гімнастики тощо не підходять у “буто-фу”, тому танцівник фактично створює танець сам. При цьому певна база рухів все-таки існує: Хідзіката запровадив тілесні рухи на певні слова . Крім словесного опису, у буто використовуються картини і будь-які об’єкти взагалі.

Метод  Хідзікати – синтезувати людське тіло і уяву,  зараз використовується у багатьох елементах сучасної хореографії.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>