Андріївські забави: мистецтво святкового відпочинку

Гадання на Андрія
Наступив грудень,а з ним прийшла в наш дім зима. З однієї сторони, зима асоціюється з холодом і морозами, а з іншої – це один із найтепліших періодів у році, адже саме взимку сім’ї намагаються зібратися у повному складі і у сімейному затишку відпочити та гарно відсвяткувати новорічні і різдв’яні свята.

Свято Андрія – фактично перше у когорті зимових свят. 13 грудня традиційно проводяться андріївські вечорниці, на яких молодь активно відпочиває, танцює та трохи шкодить.

За часів язичництва у цей період відзначалося свято Калити. Після приходу християнства у цей день стало відзначатися свято святого апостола Андрія Первозванного. Тим не менш, зараз ми святкуємо ми свято Андрія, але з обрядами язичницької Калити.

Раніше головним атрибутом свята Калити був однойменний обряд, за допомогою якого юнаків і дівчат посвячували у доросле життя. Також на це свято дівчата випікали ‘’калети’’  - коржі, які підвишувались чим вище до стелі, які хлопці і дівчата, підстрибуючи, намагалися відкусити. І якшо ритуал посвяти у дорослі не зберігся до наших часів, то гра ‘’Калета’’ активно використовується на сучасних Андріївських вечорницях.

Як відомо основні частини свята – це дівочі ворожіння, андріївські ігри – на зразок ‘’калети’’ і збитки від хлопців. У наші часи всі ці традиції святкування збереглися.

Все починалося з ворожінь у суто дівочій компанії. Зараз процес ворожіння значно осучаснився. Але, на мою думку, стали вони ”дивними” і нецікавими. А от у старину хоч і по-наївному все було, але набагато цікавіше. Розповім про декілька з них.

Гадання ‘’на тарілках’’. До ворожіння залучали 4 дівчат. Ведуча розкладала на столі перстень, ляльку, галузку мірти і паперову квітку. Всі ці предмети накривалися окремими тарілками. Потім запускали дівчат. Кожна з них, від старшої до молодшої, вибирала свою тарілку – свою долю. Якщо попався перстень – швидко заміж вийде, якщо  квітка – то буде ще рік ходити у дівках, якщо попалася мірта – то чекає розлука з коханим, а лялька означала – що від коханого варто чекати зради.

Символічно, в цей день, велике значення мала парна кількість предметів, з якими цього дня стикається дівчина. Послали дівчина по дрова, так зразу і перерахує чи парна їх кількість у в’язанці чи ні. Навіть зернята рахували дівчата, правда перед тим  потрібно було набрати зерно у миску, висипати на подвір’ї і зразу ж позбирати, як курочка. А вже потім в хаті рахувати чи парна вийшла кількість зернят чи ні.

Ну а одним з найвеселіших було гадання на паркані. Дівчата перераховували кілки у паркані, промовляючи „Молодець, старець”. І саме останній кілок і показував долю. Крім того, як вірили дівчата, останній кілок давав і повну характеристику майбутнього судженого: якщо товстий, то наречений буде багатий, якщо прямий – то статний і високий, ну і, відповідно, навпаки.

Згодом приходили хлопці, починалися андріївські забави і ігри. Ну і завершувалося все хлопчачими збитками над ‘’беззахисними’’ дівчатами. (вважалося, що цієї ночі хлопцям все пробачається).

Щодо збитків на Андрія, зараз ця традиція набула дещо загрозливих масштабів: переганяють фіри далекобійників, і ще безліч ‘’сучасних’’ незрозумілих приколів. До того ж збитки роблять вже не тільки дівчатам, але і хлопцям (що ще можна зрозуміти) і навіть старшим людям, що вже, на мою думку, не можливо виправдати.

Наші хлопці – пращури шкодили цивілізованіше, та і веселіше: через вулицю, по якій дівчата поверталися з вечорниць, натягували мотузки; ставили опудала з гарбузів, на зразок  Halloween; коли після вечорниць всі лягали спати, обкладали вікна хат темним папером або ж фарбували, коли на дворі вже світило сонечко, в тих хатах ще всі спали, бо думали що це ніч.

Всім відомо, що свято Андрія припадає на час Пилипівського посту, і церква досить довгий час боролася з таким проявом веселощів. Але згодом якось все забулося, і зараз веселощі на Андрія сприймаються абсолютно нормально.

Звісно ж варіантів Андріївських забав, ворожінь та збитків є ще безліч. Але посил цієї статті був у тому, щоб бути щирими, веселими, гарно святкувати, але і поводити себе достойно  і не сприймати деякі традиції свята буквально.

Отож, веселих вам свят і гарної забави на Андрія!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>